Edukacyjne zabawki dla dzieci

Każdy centymetr dziecięcego pokoju zajmują zabawki, a maluch i tak marudzi, że mu nudno? Być może potrzebuje innych zabawek – takich, które zainteresują go nie tylko na chwilę.

Obecnie wybór zabawek dla dzieci jest tak bogaty, że wręcz nie wiadomo, co kupić. Podoba się nam wszystko – to, co przypomina o własnym dzieciństwie i to, czym wspaniale byłoby pobawić się nawet teraz. Warto jednak przystopować marzenia i skupić się na tym, czego rzeczywiście potrzebuje maluch.

Od misia do puzzli 3D

Zainteresowania, umiejętności i potrzeby zmieniają się z wiekiem i w dużej mierze to od niego zależy, czym dziecko będzie chciało się bawić. Niezależnie od tego warto postawić na zabawki edukacyjne, które rozwijają zdolności motoryczne, manualne i zmysłowe oraz talent, inteligencję i emocje, w tym np. umiejętność koncentracji, cierpliwość etc.
Niemowlęta lubią, gdy coś im gra i jest kolorowe, dlatego można im sprawić wiszące karuzele. Potem przychodzi czas na maty edukacyjne, grzechotki czy miękkie książeczki dla niemowląt. Siedzącego malucha zainteresują duże klocki, a stawiającego pierwsze kroki – piłeczki i jeździki. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, można mu podsunąć kredki, układanki, małe naczynia kuchenne, książki z obrazkami, a także zabawki logiczne. Następnie warto stopniowo zaopatrywać malucha w zabawki, takie jak gry edukacyjne na tablet czy zestawy do domowych eksperymentów, które pozwolą mu lepiej poznać otaczający świat i rozwijać pasje.

Nauka przez zabawę

Metoda Marii Montessori sprawdza się już od ponad stu lat. Ta włoska lekarka przekonała rodziców, że dobra zabawka to taka, która jednocześnie bawi i uczy. Twierdziła też, że nie trzeba dawać dziecku wielu zabawek – wystarczy jedna danego rodzaju. Owocem tych teorii są zabawki sensoryczne, które nie tylko wzbudzają zainteresowanie malucha, ale też wspierają jego rozwój psychomotoryczny. Drewniane koraliki do nawlekania, ubranka uczące różnych rodzajów zapięć, klocki do sortowania, kalejdoskop, farby do malowania palcami albo ciastolina to tylko niektóre z szerokiej gamy zabawek edukacyjnych do integracji sensorycznej.

Miniświat dorosłych

Dzieci uwielbiają naśladować to, co robią mama i tata, przy okazji ucząc się ważnych życiowych umiejętności. Dlatego czasem wolą pomagać mamie w kuchni niż organizować wyścigi samochodzików. To, co zaobserwują, towarzysząc rodzicom w fascynujących, codziennych wydarzeniach, zostanie im w pamięci – i utrwali się w niej – jeśli będą miały okazję powtórzyć poszczególne czynności. Doskonale nadają się do tego zabawkowe kuchnie z naczyniami i plastikowym jedzeniem albo zestawy majsterkowicza, wyposażone w „prawdziwe” śrubokręty i młotki.

Czas na wygłupy

Nie zawsze musi być poważnie. Tak jak dorośli lubią śmiać się z kawałów, tak i dzieci potrzebują czasem głupkowatej rozrywki. Zabawne zabawki dla dzieci, takie jak kurczak albo grzyb do rozciągania, a nawet gadający czy… pierdzący stworek, przydadzą się do rozładowania emocji. Przy okazji, biegając na rodzinnej uroczystości z piszczącą świnką, maluch będzie się uczył, w jaki sposób… dobrze się bawić!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!