Jak dbać o kominek?

Kubek herbaty lub kakao, ciekawa książka albo dobry film. I kominek. Marzy o nim wiele osób. Ci, którzy zdecydowali się na montaż tego źródła ogrzewania, wiedzą jednak, że kominek to nie tylko przyjemne ciepło, lecz także konieczność czyszczenia. W zadaniu tym pomogą efektywny sposób sprzątania i skuteczny preparat do czyszczenia kominków.

Trudne sprzątanie kominka to mit! Jest to czynność bardzo prosta i szybka. Oto dowody i sprawdzone porady.

Złap się za guzik, czyli zamów kominiarza

Złota zasada brzmi: czysty kominek w środku to także czysty komin. Dlatego przed sezonem grzewczym warto skorzystać z usług kominiarza, który usunie smołę, sadzę i inne zanieczyszczenia, jakie mogły się nagromadzić w przewodach kominowych. Ich przeczyszczenie nie tylko zwiększy bezpieczeństwo użytkowania kominka i wpłynie na lepszą jakość spalania, lecz także ułatwi późniejsze sprzątanie.

Czyszczenie kominka od podstaw

W czasie sezonu grzewczego częstotliwość czyszczenia kominka powinna być wprost proporcjonalna do systematyczności jego użytkowania. Ale z pewnymi rzeczami nie na co przesadzać – jeśli używasz kominka niemal każdego dnia, to codzienne szorowanie paleniska będzie zupełnie pozbawione sensu… Zacznijmy jednak od początku.

Na łatwość czyszczenia kominka wpływa wiele czynników: od sprawy elementarnej, czyli tego, z jakich materiałów zbudowany jest kominek i jaką ma konstrukcję, aż po metody palenia i jakość stosowanego opału.

Jakość opału

Zaczynając od ostatniej kwestii – najlepiej palić dobrze wysuszonym drewnem, dzięki któremu w kominku osadzi się jak najmniej osadów kreozotowych. Odpowiedni opał wpłynie także na łatwość rozpalania ognia i pozwoli na utrzymanie go przez optymalny czas.

Gaszenie ognia

Ognia nie trzeba gasić wodą – chyba że w uzasadnionych bądź nagłych przypadkach – ponieważ zagaszanie w ten sposób sprawia, że unoszący się w szybkim tempie dym intensywnie brudzi zarówno przewody kominowe, jak i wnętrze, w tym szyby kominka, co tylko utrudni sprzątanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dopalające się drewno lekko popryskać wodą – z pewnością przyspieszy to zagaszenie wsadu.

Przyjmuje się, że pozostałości po palenisku można wymieść (lub odkurzyć) z kominka po 12 godzinach. W tym czasie tlący się żar ma szansę całkowicie wygasnąć, a pozostałości po opale – wystygnąć. Gdy zalecany czas już upłynie, pora zabrać się za porządki.

Czyszczenie paleniska z popiołu

Praktyczne są kominki mające szufladę na popiół – dobrze, by wysuwała się ona bez przeszkód, bo dzięki temu popiół nie rozsypie się na boki czy też na podłogę. Zamieciony, zimny popiół najlepiej wysypać do metalowego wiadra. Wykonanie tej czynności to już połowa sukcesu i zarazem jedno z najtrudniejszych zadań porządkowych.
Kolejny etap bywa dla właścicieli kominków niejasny. Warto więc wiedzieć, że błędem jest szorowanie paleniska środkami chemicznymi – niektóre są łatwopalne, co po ponownym rozpaleniu ognia może wywołać katastrofalne skutki. Ruszt, zazwyczaj żeliwny, wystarczy dobrze zamieść, by zachować go w czystości. Jeśli kominek nie będzie przez jakiś czas używany, palenisko można przemyć wilgotną szmatką, a po wysuszeniu przetrzeć suchą ściereczką nasączoną preparatem konserwująco-nabłyszczającym. To w zupełności wystarczy.

Czyszczenie szyb kominkowych

Kominki mogą być owalne, stożkowe bądź prostopadłościenne – kształt również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości i łatwości sprzątania. Im mniej zakamarków, tym lepiej. A mówiąc o zakamarkach, nie sposób nie wspomnieć o szybach, które brudzą się najszybciej, co ujmuje kominkowi estetyki.

Czym wyczyścić szyby w kominku? Polecam płyn Criss do mycia szyb kominkowych. Wystarczy spryskać Crissem szyby kominkowe z odległości ok. 20 cm, odczekać kilka minut, a następnie wytrzeć je wilgotną szmatką lub delikatnie spłukać wodą. W przypadku mocno zabrudzonych szyb warto czynność powtórzyć. Skuteczność płynu do mycia szyb kominkowych Criss tkwi w składzie preparatu – na szczególną uwagę zasługują nanocząsteczki krzemu, które opóźniają ponowne osadzanie się zanieczyszczeń. Pozostałe składniki odpowiadają za rozpuszczenie osadów oraz nadanie szybom idealnej czystości, bez smug i zacieków. Płyn przyjemnie pachnie, a pompka rozpyłowa pozwala nanieść go w postaci płynu lub piany.

Jak widać, wystarczy poznać kilka zasad, nie popełniać drobnych błędów i zaopatrzyć się w dobre środki, by sprzątanie kominka odbyło się błyskawicznie i przyniosło olśniewające efekty!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!