Jesienne porządki w domu

Jesienne porządki wiążą się z gruntownym sprzątaniem domu. Poukładanie przedmiotów, których nie będziesz używać przez najbliższe pół roku, zapewni ci codzienny ład, a także ułatwi sprzątanie przed grudniowymi świętami.

Planuj

Istotą sprzątania, którym się nie zmęczysz, a którego efekt pozytywnie cię zaskoczy, jest – jak zawsze – planowanie. Nie zaczynaj od pierwszego lepszego miejsca. Najpierw przejdź się po mieszkaniu z notesikiem w dłoni i spisz to, co trzeba wykonać.
Harmonogram zadań podziel na czynności, które w celu utrzymania porządku trzeba wykonywać codziennie (np. ścielenie łóżka, mycie naczyń), oraz na te, które wykonasz tylko przed okresem jesienno-zimowym.

Dziel zadania (mądrze)

Możesz być perfekcjonistką i uważać, że wszystko najlepiej zrobisz samodzielnie. Ale bycie Zosią – samosią to pierwszy krok do zmęczenia, frustracji i złości na bliskich. Dlatego po spisaniu listy zadań do wykonania usiądźcie przy wspólnym stole i podzielcie między siebie poszczególne czynności. Ty możesz zająć się układaniem odzieży, partnerowi powierz umycie okien i podłóg, a dzieciom – sprzątanie zabawek czy przyborów szkolnych. Jeśli obawiasz się, że domownicy sobie nie poradzą, podpowiedz im, jak efektywnie sprzątać. Nie krzycz i nie wytykaj błędów.

Pozbądź się gratów

Skuteczne sprzątanie nie jest trudne. Wymaga jednak… silnej woli, by pozbyć się przedmiotów, które zagracają mieszkanie. A to, wbrew pozorom, niełatwe zadanie, bo – jak mówi teoria efektu posiadania – cenimy sobie rzeczy, które nas otaczają, i niechętnie się z nimi rozstajemy. Nie tylko z uwagi na ich wartość materialną, lecz także przez sentymentalizm.

Jeżeli jednak masz dość bałaganu w domu, pora odłożyć czułości na bok i spojrzeć prawdzie w oczy – gdy nie używasz danej rzeczy od co najmniej dwóch sezonów, a jedynie przekładasz ją z miejsca na miejsce, to prawdopodobnie nie jest ci ona potrzebna i w kolejnym roku z pewnością również nie zrobisz z niej użytku. Przejrzyj więc wszystkie przedmioty i podziel je na trzy grupy:
• rzeczy, które zostają,
• rzeczy, które można odsprzedać lub oddać potrzebującym,
• rzeczy zniszczone, do wyrzucenia.

Aby jak najszybciej pozbyć się tego, co zawadza, najpierw udaj się do śmietnika z tym, co definitywnie powinno w nim wylądować. Następnie zajmij się tym, co może się jeszcze przydać, lecz niekoniecznie tobie – skorzystaj z popularnej platformy aukcyjnej, by sprzedać meble, sprzęty, książki, odzież czy dodatki. Zawsze możesz też zrobić dobry uczynek i oddać wybrane przedmioty np. do domu dziecka, domu samotnej matki czy też fundacji. Cały proces – od segregowania do pozbywania się rzeczy – może zająć trochę czasu, dlatego nie odkładaj tego zadania na ostatnią chwilę. Gdy już uwolnisz dom od gratów, zostaniesz tylko z tym, co wystarczy poukładać, by dom lśnił czystością.

Przygotuj niezbędne akcesoria

Jesienne porządki w domu oznaczają zwykle przegrupowanie w szafach. Aby raz na zawsze zaprowadzić w nich porządek, wyposaż się w kartony (różnej wielkości), specjalne przegródki do szuflad i dodatkowe wieszaki. Przydadzą się też taśma klejąca i flamaster. Jeśli masz w domu dużo prasy, kup specjalny koszyk lub kartonowe pudełka na gazety.
Nie zapominaj, że podczas porządków będzie trzeba zetrzeć kurze, umyć lustra, szyby, podłogi i inne powierzchnie. Aby nie zostawiać na środku pokoju sterty rzeczy, by w ostatniej chwili pobiec do sklepu po brakujące środki czystości, kup je odpowiednio wcześniej (najlepiej zrobisz, jeśli dopiszesz listę potrzebnych preparatów do harmonogramu prac porządkowych).

Działaj

W pełni gotowości możesz nareszcie – wraz z domownikami – przystąpić do dzieła. Oczywiste jest, że jeśli pracujesz, a do tego musisz zająć się codziennymi obowiązkami, na sprzątanie nie masz już za wiele czasu. Siedzenie przed szafą do późnej nocy, by uporać się z bałaganem w ciągu jednego dnia, to jednak kiepskie rozwiązanie.
Aby nie przerażać się mnóstwem zadań do wykonania, podziel je na części. Przykładowo: niech poniedziałek będzie dniem salonu, wtorek – dniem sypialni, środa – dniem kuchni i tak dalej. Każdy dzień przeznacz na posprzątanie tylko jednego pomieszczenia – ale zrób to rzetelnie.

Koniecznie pamiętaj, by skończyć to, za co się zabierasz. Jeśli sprzątasz szafę z odzieżą, od początku aż do zakończenia segregacji i układania, zajmij się wyłącznie tym. Potem przyjdzie czas na regał z książkami i resztę miejsc. W przeciwnym wypadku plan sprzątania spali na panewce, a ty zostaniesz z panującym wokół rozgardiaszem.

Wykorzystaj kupione wcześniej kartony, przegródki i różnego typu pojemniczki. Podziel letnią odzież, obuwie i dodatki domowników i poukładaj je w kartonach. Na każdym z nich zapisz imię osoby, której rzeczy znajdują się w środku. Kartony z przedmiotami nieprzydatnymi aż do kolejnej wiosny czy lata umieść w szafie, najlepiej na górnych półkach (niższe poziomy przeznacz na odzież i dodatki potrzebne jesienią i zimą). Podobnie postępuj z pozostałymi rzeczami, zarówno tymi wiosenno-letnimi, jak i innymi: od elementów garderoby, przez akcesoria, sprzęty warsztatowe, łazienkowe
czy kuchenne, po książki, płyty z muzyką i filmami czy też drobne przybory biurowe.

Jeśli poświęcisz czas na efektywne uporządkowanie całego dobytku, wizja kolejnego sprzątania nie będzie tak straszna. Co więcej, dzięki ładowi szybciej i łatwiej znajdziesz rzeczy niezbędne „tu i teraz”, i to niezależnie od pory roku.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!