Sprzątanie i organizacja przestrzeni w łazience

Sprzątanie w łazience nie musi być koszmarem! Są metody na to, by ta strefa domu była zarówno funkcjonalna, jak i łatwa do utrzymania w porządku.
Kiedy kabina prysznicowa jest już pięknie wypolerowana, okazuje się, że machając szmatką niechcący zachlapaliśmy dopiero co wycierane lustro. I wszystko trzeba robić od początku… a potem biec do kuchni po zapas mydła, bo w łazience niestety nie ma na niego miejsca. Na szczęście można inaczej.

Liczy się ład

Wchodzimy do łazienki. Na pralce leżą ręczniki i urządzenia do stylizacji włosów, umywalkę zajmują szczoteczki do zębów i ogromne ilości kosmetyków, a w kącie stoją płyny do prania – to obraz typowej, niefunkcjonalnej łazienki. Co z tym zrobić? Najlepiej zacząć od segregacji i wyrzucenia niepotrzebnych rzeczy. Na pewno część butelek zawiera jedynie resztki żelu do kąpieli, a w szufladach kryją się przeterminowane cienie do powiek. Regularne pozbywanie się takich „śmieci” zdecydowanie ułatwi utrzymanie porządku w łazience.

Na miejsca!

Kiedy w łazience zostanie już tylko to, co niezbędne, można zabrać się za układanie tych rzeczy. Warto zrobić to w taki sposób, by później mieć wygodny dostęp do poszczególnych przedmiotów. Szafka pod zlewem pomieści detergenty, a w tej nad umywalką można trzymać drobne przybory kosmetyczne. By zyskać więcej miejsca, wystarczy nieco zacięcia i zmysłu majsterkowicza: wnęka w ścianie to dobre miejsce na wygodne półki na suszarkę i szczotki. Z kolei wiszący organizer lub wiklinowy kosz będą idealne do przechowywania ręczników.

Z głową

W uporządkowanej łazience sprząta się szybko i łatwo, pod warunkiem, że robi się to z głową. Doświadczone panie domu wiedzą, że najlepiej zacząć od wrzucenia do miski czy innego pojemnika mydła, szczoteczek i innych „zawadzających” przy sprzątaniu drobiazgów. Następnie trzeba uzbroić się w miękką ścierkę lub gąbkę i skuteczny specyfik czyszczący. Rezultat sprzątania będzie dużo lepszy, jeśli wybierzemy środek, który z łatwością i bez konieczności szorowania usunie z armatury kamień czy zacieki – taki jak mleczko do łazienki Criss z nanocząsteczkami srebra.

Krok po kroku

Każdemu zależy na tym, by sprzątanie było efektywne. Dlatego najpierw należy zaaplikować płyn czyszczący na najbrudniejsze powierzchnie, np. wannę, i pozostawić go na chwilę, by zadziałał. Ważna jest również zasada „z góry na dół” – zaczynamy od przetarcia górnych półek, potem czyścimy umywalkę, a na końcu myjemy podłogę. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego zachlapania już raz pucowanych powierzchni. Do czystej łazienki można wstawić pozdejmowane wcześniej kosmetyki, pamiętając o tym, że warto je wytrzeć przed odstawieniem na półkę.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Dziekujemy za oddanie głosu!